Сценарний лекторій Олексія Мамедова
17 вересня у рамках кінокласу фестивалю сучасного мистецтва Гогольфест-2016 свій майстер-клас зі сценарної майстерності провів сценарист продюсерського центру Андрія Кончаловського (“Танго і Кеш”, “Пригоди Лускунчика”, “Білі ночі листоноші Олексія Тряпіцина”), скрипт-доктор української драми “Гніздо горлиці” (реж. Тарас Ткаченко, 2016), режисер та сценарист Олексій Мамедов.
Олексій вчився 5 років у Мюнхенській вищій школі кіно і телебачення на режисера. Після цього познайомився з російським режисером Андрієм Кончаловським, який попросив у нього допомоги зі сценарієм до шпигунського трилеру. У творчій команді Олексій написав текст, який Кончаловський схвалив та взяв після цього до своєї майстерні. Пізніше Мамедов допомагав Кончаловському над написанням сценарію про скульптора Мікеланджело, який Андрій планує втілити і залучити на головну роль італійського актора Мікеле Плачідо (т/c “Спрут”).
На своєму майстер-класі Мамедов підкреслив, що найшвидший шлях у кіно — це сценарій, тому вчіться добре писати. Аби розпочати з самого нуля, для початківців чи аматорів, він дав кілька основних порад:
1) Читайте оригінальні сценарії, десь 2-3 сценарії на тиждень, аби це увійшло в практику. І обов'язково на іноземній мові теж, тому практикуйте вивчення англійської або інших мов.
“Читайте, аби знати, що таке дієслово, чим прикметник відрізняється від прислівника” - наголошує Мамедов. - “Пам'ятайте, що діалоги не люблять прикметники, а опис дії не любить прислівники”.
Також, є корисні лінки, де викладені сценарії та вправи до написання: www.SCRIPT-O-RAMA.com; www.simplyscript.com; www.Screenwriter.ru
Після прочитання сценарію подивіться відзнятий фільм чи навпаки, аби зрозуміти, як текст був візуально переданий на екрані, його суть. Адже в сценарії ви обмежуєтесь відповідними годинами хронометражу, не як в романі, бо одна сторінка сценарію — це одна хвилина фільму, а 120 — вже дві години. Будьте лаконічними.
2) Після переглянутого фільму вмійте переказати його. Для тренування пам'яті щодо фіксації кадрів та сцен, сюжету та персонажів, щоб вміти описати зовнішність дійових осіб. Адже, як Мамедов вичитав у Пола Шредера (сценарист “Таксист” (1976) та “Скажений бик” (1980) ), сценаристика — це розповідь історії. Тому вмійте запам'ятовувати все, що побачили в деталях, аби точно про це розповісти;
3)”Кінострічка минулого дня”. Наприкінці дня записуйте у щоденник події, що трапилися з вами. Пишіть щодня, протягом 30 днів, від руки у записник без зупинки все, аби це теж стало звичкою.
Ідея вашого сценарію складається з трьох ключових питань:
1) Хто головний герой історії? Скільки йому років, чим він займається. І пам'ятайте, у будь-якому фільмі лише один герой, навіть у дуеті завжди вирізняється хтось один.
2) Яка мета вашого героя? Чого він хоче?
3) Хто чи що, які обставини йому заважають?
Ці три питання закладені у понятті “конфлікт”. Найголовніше вміти знайти конфлікт, якщо немає конфлікту — немає історії. Засвойте основну формулу конфлікту — дві собаки та одна кістка. Мусить бути якесь зіткнення.
Три положення: знаходження конфлікту, розвиток конфлікту — боротьба, фінал — розв'язка.
У героя є чотири ключових цілі: кохання, гроші, помста чи порятунок.
Мета героя має: 1) бути конкретною та зрозумілою; 2) виникати під час фільму; 3) бути одна; 4) бути суттєвою.
Починайте писати з малої історії, створюйте короткометражки. Якщо ви сценарист-початківець, не беріться за написання повнометражного сценарію, бо в процесі вам стане нудно його дописувати.
Структура сценарію це: експозиція (опис життя головного героя), боротьба, кульмінація (момент зіткнення характерів) та розв'язка чи “вручення нагород переможцям історії”.
Перед початком боротьби має виникнути якась ініційована подія, яка корінним чином змінює життя героя та призводить до виникнення конфлікту. Ініційована подія, у повнометражному фільмі, завжди виникає на 10 хвилині фільму або раніше, аби глядачу було цікаво дивитись це кіно.
Окрім ідеі та втілення її у сюжет, треба ще вміти правильно писати сценарій. Корисна книга рекомендована Олексієм Мамедовим - “Формат разметки сценария” Ольги Смірнової, або ж за посиланням www.kitscenarist.ru можна скачати програму, яка автоматично буде записувати ремарки та діалоги за встановленою схемою з відповідними параметрами.
Якщо хтось бажає дізнатись про секрети сценарної майстерності більше можна записатися на практичний інтенсив “Сценарій короткого метру за 7 днів”, який пройде з 19 по 25 вересня за телефоном
+ 38 (063) 287-61-16, де охочі за тиждень напишуть сценарій короткометражного фільму.