top of page

Пам'ятник пам'яті, що у наших серцях: Богдан Ступка


26 серпня на Байковому цвинтарі відбулось урочисте відкриття пам'ятника акторові-метру міжнародного рівня Богдану Сильвестровичу Ступці. Цього року йому виповнилося б 75 років. 27 серпня на його день народження відбулась божественна літургія на Аскольдовій могилі.

На заході були присутні родичі та друзі великого актора, а також небайдужі прихильники його таланту. Прийшли вшанувати актори театру Франка (який Ступка очолював з 2001 по 2012 роки) Наталя Сумська з чоловіком Анатолієм Хостікоєвим, Олексій Богданович та гендиректор театру Михайло Захаревич, акторки Лариса Кадочнікова, Раїса Недашківська та Римма Зюбіна, режисер і актор Ахтем Сеїтаблаєв, міністр культури Євген Нищук, голова Спілки кінематографістів Сергій Тримбач.

Над пам'ятником у вигляді квітучого дерева з дзвониками і натільними хрестами три роки працював одеський скульптор і друг Богдана Сильвестровича Михайло Рева. Художнім оформленням у вигляді колажу з провідними діячами української культури займався Сергій Якутович.

“Хрестоподібний свічник з “Украденого щастя” таким я бачу цю роботу” - оцінив монумент пан Нищук. - “Богдан Сильвестрович коли традиційно святкував день народження Івана Франка, з яким народився в один день, завжди підбирав влучні слова. У мене в кабінеті й досі стоїть той годинник, який так він любив і відчував у ньому час, що аналізує якісь речі … Адже час дуже жорсткий, він стирає багато чого. Цей пам'ятник притягує пошану до такого артиста. Цей рік — це рік ювілярів Івана Миколайчука, Юрія Іллєнка та Богдана Ступки, людей які створили дивовижну епоху в нашому кінематографі, ідентифікували український акторський та режисерський потенціал. Їхню діяльність треба освітлювати в навчальному, театральному і кінопроцесі. Ступка — це велет нашого кіно та нашої державності!”

“Ще з “Білого птаха з чорною ознакою” Ступка постає борцем за ідеали незалежної України, продовжуючи в театрі Заньковецької та театрі Франка” - наголошує пан Захаревич. - “Це справжній велет українського духу. Його театральні ролі вражали усіх. Понад 40 років з великим аншлагом йшла вистава “Украдене щастя”, яка полонила серця багатьох українців. Так само не сходили з афіш спектаклі за його участі “Енеїда”, “Істерія”, “Король Лір” та “Тев'є-Тевель”. Він є достойнішим із достойних. Наразі ми випускаємо тираж дисків з роботами Ступки, а 5 жовтня в театрі Франка відбудеться декада кращих вистав за його участі. Ці вистави спонукають молодих людей до патріотизму, морального і духовного захисту України”

Богдан Сильвестрович народився також в один день зі своєю матір'ю, яку щороку вітав у рідному Куликіві на Львівщині.

“Батьки йому прищепили любов до людей, імпульс пізнання людини і України” - зазначив Сергій Тримбач. - “Ступка пізнавав світлі і темні сторони людини, доносив і виражав ці складнощі на театральних підмостках та перед кінокамерою, які його дуже обожнювали. Не в усіх виходить привчитись і відчувати себе вільно перед глядачем, а в Богдана Сильвестровича це вдавалось.”

Зачитала вірш Ліни Костенко “Помирають майстри, залишаючи спогад як рану” пані Недашківська в знак вдячності Ступці за тримання духовної висоти України.

На честь ювілею славетного артиста в кінотеатрі Київ буде відбуватись ретроспектива унікальних фільмів з його участю, а саме “Фучжоу” (1993, реж. Михайло Іллєнко), “Давня легенда, коли сонце було богом” (2003, реж. Єжі Гоффман), “Два в одному” (2007, реж. Кіра Муратова), “Серце на долоні” (2008, реж. Кшиштоф Зануссі), “Шантрапа” (2010, реж. Отар Іоселіані).

Нагадаємо, Богдан Сильвестрович помер 22 липня 2012 року у Києві, перебуваючи на лікуванні. Вічна пам'ять!

Цікаво знати
bottom of page